Osteoporoza – objawy

Osteoporoza w większości przypadków przebiega bezobjawowo, przynajmniej we wczesnych fazach rozwoju choroby. Jest to schorzenie rozwijające się powoli w ciągu wielu lat. Często pierwszym widocznym objawem osteoporozy są dopiero złamania, których przyczyną jest daleko posunięte odwapnienie kości. Ale wówczas choroba jest już w zaawansowanym stadium. Dlatego już wcześniej warto zrobić badanie na osteoporozę.

Do najczęstszych objawów można zaliczyć też bóle kręgosłupa, które niestety rzadko są uznawane za objaw samej osteoporozy, częściej zaś za zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa. Nierzadko występują również bóle na odcinku piersiowym, a także bóle krzyża i między łopatkami. Przyczyną tych bólów są złamania kompresyjne kręgów kręgosłupa piersiowego i lędźwiowego. (Tylko w jednej trzeciej przypadków te złamania są prawidłowo zdiagnozowane!). Do najbardziej powszechnych złamań można zaliczyć również: złamania nadgarstka, kości udowej, kręgów kręgosłupa i znacznie rzadziej występujące złamania żeber.

Warto podkreślić, że do złamań osteoporotycznych dochodzi bez wyraźnych przyczyn, wystarczy niewielki upadek, nawet z wysokości własnego ciała, dlatego do większości złamań tego typu dochodzi w domu.

Zarejestruj się lub zadaj pytanie

Telefon
Telefon
(+48) 58 770 28 80
Adres e-mail
Adres e-mail
kontakt@osteoporoza.med.pl
Rejestracja
Rejestracja
PN - PT: 8:00 - 20:00
SOB: 8:00 - 13:00
Rejestracja online
Rejestracja on-line
Zapisz się na wizytę.
Przejdź »

Wymaga wyrażenia zgody