Medycyna Podróży

Aby na miejscu móc w pełni korzystać z uroków upragnionego urlopu warto poświęcić czas na przygotowanie się do podróży. Serdecznie zapraszamy do Poradni Medycyny Podróży, w której epidemiolog udzieli szczegółowych informacji, w jaki sposób dobrze przygotować się do urlopu.

Działania profilaktyczne powinny być wykonane na 4-6 tygodni przed planowaną podróżą. Na konsultację należy przygotować informację:

  • o dokładnej trasie podróży
  • terminie podróży,
  • dane dotyczące wcześniejszych szczepień,
  • ewentualnych przewlekłych schorzeń, w tym zaburzeń odporności czy alergii,
  • stosowanych na stałe leków.

Ważne informacje przed podróżą

Zakres działań profilaktycznych uzależniony jest od rodzaju podróży oraz jej trasy. Inne zalecenia będą dla osób wyjeżdżających na spotkania biznesowe, które będą odbywać się w dużym mieście, w klimatyzowanym hotelu, a inne dla osób cieszących się pięknem przyrody w mniejszych miejscowościach czy wsiach np. na wyjazdach trekkingowych. Dlatego działania profilaktyczne powinny być „szyte na miarę” czyli dopasowane indywidualnie dla każdego.

Szczepienia są jednym z elementów działań profilaktycznych przed egzotyczną podróżą. Możemy je podzielić na dwie grupy:

Szczepienia obowiązkowe

Są to szczepienia, które są wymagane przez prawo w danym kraju. Nie wszędzie jednak zostały wprowadzone takie wymogi. Zmienia się to w czasie i jest zależne od sytuacji epidemiologicznej na danym obszarze dlatego warto przed wyjazdem skorzystać z porady z zakresu medycyny podróży.

Szczepienia zalecane

Są to szczepienia dobrowolne, nie regulowane przez przepisy prawa danego kraju. Szczepienia te są rekomendowane przez Centrum Kontroli i Prewencji Chorób w Atlancie na podstawie aktualnej sytuacji zdrowotnej danego kraju. Zalecenia zmieniają się dynamicznie, w zależności od sytuacji epidemiologicznej oraz z rosnącym tempem i zasięgiem przemieszczania się ludzi. Sytuacja ta stanowi zagrożenie epidemiologiczne poprzez zwiększenie ryzyka rozprzestrzeniania się chorób zakaźnych.

Szczepienia dla kobiet w ciąży

Wciąż panuje opinia w społeczeństwie, że kobiety w ciąży nie mogą być szczepione. Nie jest to prawda. Kobiety ciężarne w pewnych sytuacjach klinicznych mogą poddać się szczepieniom, a czasami wręcz muszą. Przekonanie o nie szczepieniu kobiet w ciąży w pewnym stopniu spowodowane jest faktem, że szczepionki tak samo jak inne produkty lecznicze nie zostały przebadane klinicznie w tej grupie pacjentek. W związku z powyższym zaleca się uodpornienie kobiety zanim zajdzie ona w ciążę. Jeśli istnieje wskazanie medyczne do zaszczepienia ciężarnej wtedy lekarz ginekolog lub lekarz rodzinny powinien wziąć pod uwagę nie tylko potencjalne ryzyko, ale również korzyści dla kobiety i dziecka, wynikające ze szczepienia. Większość szczepionek stosowanych w praktyce klinicznej znajduję się w kategoriach B oraz C produktów leczniczych. Oznacza to, że jeśli istnieją ważne wskazania medyczne do ich stosowania mogą one być podane kobiecie w ciąży. Przykładem może być szczepienie przeciwko grypie. Szczepienie przeciwko grypie zapobiega poronieniu, które może grozić w przypadku zachorowania na grypę w trakcie ciąży, a także powikłaniom, które częściej występują u kobiet ciężarnych.

W praktyce wakcynologicznej, poza wyjątkowymi sytuacjami , stosujemy zasadę, że nie podaje się kobietom w ciąży tzw. szczepionek „żywych”. Stosuje się natomiast a w pewnych okolicznościach nawet zaleca, podanie szczepionki tzw. „zabitej”. Każdą sytuację rozważa się indywidualnie.

Szczepienia dla dzieci

Bardzo istotne jest aby zadbać o zdrowie swoich dzieci podczas egzotycznego urlopu. W związku z faktem, iż większość szczepionek jest zarejestrowana dla dzieci powyżej 12 roku życia, a część dla dzieci powyżej 2 roku życia, Możemy skutecznie zabezpieczyć dzieci przed tropikalnymi wakacjami ponieważ część szczepionek zarejestrowana jest dla dzieci powyżej 2 roku życia a większość dla dzieci powyżej 12 roku życia.

Nie mniej jednak wybierając kierunek podróży warto kierować się zdrowym rozsądkiem i wybierać rejony bezpieczne, wolne od malarii, które posiadają bardzo dobrą infrastrukturę turystyczną, położone na umiarkowanej wysokości nad poziomem morza, aniżeli wycieczki trekkingowe w lasach tropikalnych czy bardzo wysokich górach. Wysokie temperatury w klimacie strefy tropikalnej szybciej i łatwiej powodują odwodnienie czy poparzenia słoneczne u dzieci niż u dorosłych. U dzieci groźniejsze są zmiany ciśnień związanych z podrożą samolotem- zwłaszcza u dzieci poniżej 2 roku życia oraz następstwa chorób np. biegunka podróżnych. Dzieci o wiele bardziej narażone są na zakażenia pasożytnicze oraz infekcje pokarmowe. Choroby tropikalne np. malaria mają poważniejszy przebieg kliniczny niż u dorosłych.

Zachowania prozdrowotne na miejscu

Bardzo ważne jest aby już na miejscu docelowym naszych wakacji stosować się do podstawowych zasad, które mają na celu zminimalizowanie zachorowania na choroby tropikalne. Jednym z takich zachowań, jest picie wyłącznie butelkowanej wody wcześniej nie otwieranej lub wody przegotowanej. Dzięki temu unikniemy zagrożeniu przedostania się drobnoustrojów chorobotwórczych z potencjalnie skażonej wody. W trakcie konsultacji uzyskają Państwo informacje dotyczące prawidłowych wzorców zachowań, zależnych od kierunku podróży.

Apteczka podróżna

Ważnym elementem przygotowania do podróży jest również zaopatrzenie się w apteczkę. Prawidłowo skompletowana apteczka pozwoli na cieszenie się urokami wakacji. W trakcie konsultacji w Poradni otrzymacie Państwo szczegółowe wytyczne odnośnie apteczki podróżnej.

Zalecenia po powrocie

Epidemiolog udzielający konsultacji profilaktycznej  przekaże Państwu informacje jakie ewentualne objawy po powrocie do kraju powinny Państwa zaniepokoić i wymagają niezwłocznych konsultacji z lekarzem rodzinnym bądź lekarzem w Poradni Chorób Tropikalnych.

Nasze poradnie

Zarejestruj się lub zadaj pytanie

Telefon
Telefon
(+48) 58 770 28 80
Adres e-mail
Adres e-mail
kontakt@osteoporoza.med.pl
Rejestracja
Rejestracja
PN - PT: 8:00 - 20:00
SOB: 8:00 - 13:00
Rejestracja online
Rejestracja on-line
Zapisz się na wizytę.
Przejdź »

Wymaga wyrażenia zgody